Nepodceňujte výběr materiálů na vaší střechu!

Na trhu je dnes nepřeberné množství výrobků a pro laika není jednoduché se v nich orientovat, zvlášť, když na pohled vypadají skoro stejně. Při výběru většinou rozhoduje cena, ale pokud je výrazně nižší, je pravděpodobné, že se na něčem šidilo.

Naše zkušenosti jsme začali na počátku 90. let a za tu dobu nám rukama prošlo mnoho materiálů dobrých i horších, ale i zcela nevyhovujících! Někdy jsme osloveni na opravu střechy, kde byla relativně nedávno provedena rekonstrukce již modernímy materiály a přesto došlo k silné degradaci pláště. Na vině je výběr nekvalitního materiálu, viz. obrázky.

Vlevo – málo modifikovaný asfaltový pás (modifikátor dodává pásu elastičnost a brání praskání v ohybu).  Na dalších obrázcích zcela degradovaná fólie, kde již zcela chybí krycí vrstva nosné vložky. Tady zjevně chyběly přísady na ochranu proti UV záření.

Pokud jsme chtěli odvádět kvalitní práci s vysokou zárukou, museli jsme používat kvalitní materiály a toho se stále držíme. Kvalitní materiály a hlavně doplňky, většinou systémové, jsou samozřejmě dražší, a to svádí některé firmy, ale i investory sáhnout po nevhodných materiálech a doplňcích, nebo někdy dokonce doplňky úplně vypustit. To má vliv na spolehlivost, životnost a někdy i funkčnost střešního pláště. Většinou se to na první pohled nepozná a závady se můžou projevit až po několika letech.

Nesnažte se  podceňovat výše zmíněná rizika. Mějte na paměti, že střecha, do které zatéká, napáchá rozsáhlé škody v konstrukci, na fasádě i v interiéru. Náklady na jejich odstranění mnohdy převyšují náklady na samotnou střechu.